10 Haziran 2014 Salı

Hayvansın The Guardian!

Dünya Kupası'nın başlamasına sayılı günler kala beklenmedik bir sorunla karşı karşıya kaldım, bu bilinçli bir şekilde izleyeceğim 7. dünya kupası ve ilk defa moda giremiyorum. Kupa için heyecanlanmıyorum, maç günlerine bakmıyorum. Geleneksel "gruplardan kim çıkar da kimle eşleşir" excel tablosunu bile doldurmadım.

Lakin geçen günlerde bu durumu biraz kırmaya başladım, youtube'dan italia 90 destekli videolar sayesinde ufaktan bir kıpırdanma yaşadım. Bugün ise The Guardian muhteşem darbeyi vurdu!
http://www.theguardian.com/football/ng-interactive/2014/may/30/-sp-world-cup-kits

Blogda yazdığım birkaç yazıyı bilenler forma kültürü konusunda hassas olduğumu bilir, meslek de grafik tasarım olunca forma konusu ayrı bir ilgimi çekiyor. The Guardian süper bir iş yapmış, bu sene kupadaki tüm takımların, Dünya Kupası tarihi boyunca giydiği tüm iç ve dış saha formalarını derlemiş. Sonra da bunların ilüstrasyonlarını aynı görsel dille yapmış, ortaya enfes bir iş çıkmış.Umarım kupadan sonra bu işi geliştirirler. İlk aşama olarak Dünya Kupası'na katılmış tüm takımlar, sonra Avrupa Şampiyonası ve Copa America, sonra da bunların sadece kupalarda giydiği değil tüm giydikleri formalar gibi bir yol haritası izlenebilir. Ondan sonra al sana gelmiş geçmiş en iyi forma arşivlerinden biri.

Allahım zevkten öleceğim sanırım.

Hiç yorum yok: